|
IFR Enroute Charts
at skyvector.com Click on airport for details, drag to scroll around. Zoom using +/- keys. |
|
FAA NFDC Information 28-day cycle
| Ops | Comms | Services | Owner | Runways | IFR Procs | Current NOTAMs | Remarks |
| FAA/ICAO Identifier: | AEG / KAEG |
|---|---|
| Lat/Lng: | 35.144909444444444, -106.79517388888888 35-08-41.6740N, 106-47-42.6260W Estimated by 3rd Party Survey on 11/14/2019 |
| Elevation: | 5837 feet Surveyed by 3rd Party Survey on 11/14/2019 |
| Magnetic Variation: | 11E,(1990), [8E (2026)] |
| Sectional: | ALBUQUERQUE |
| From City: | 7nm NW of Albuquerque |
| Use: | Open to the public |
|---|---|
| Ownership: | Publicly owned |
| Activation: | 08/1983 |
| Attended: | All year Every day 0600-1900 (local) for Attendant After Hours Call 505-884-4530. |
| Control Tower: | yes 0600-2200 (local) |
| Type: | ATCT |
| Hours: | 16 |
| Days Tower Operational: | ALL |
| Airspace Class: | D |
| ARTCC: | Albuquerque(ZAB)Albuquerque Center |
| FSS: | Albuquerque FSS(ABQ) |
| NOTAMs and Weather: | AEGNOTAM-D service at airport |
| Wind Indicator: | Lighted |
| Segmented Circle: | yes |
| Lights: | Activate MALSR Runway 22; REIL Runway 17 & 35; PAPI Runway 04 & 17; MIRL Runway 04/22 & 17/35 - CTAF. |
| Beacon: | Sunset-Sunrise White-Green (Lighted Land Airport) |
| Landing Fee: | no |
| CTAF: | 120.150 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Weather: | AWOS-3PT 505-842-2009 | |||||
| ATIS: | 119.025 operates continuously | |||||
| Tower: |
| |||||
| Ground: |
| |||||
| Approach: |
| |||||
| Departure: |
| |||||
| Other: | ---LAVAN 123.9 ---LAVAN 354.1 ---STAR 123.9 ---STAR 127.4 ---STAR 253.5 ---STAR 354.1 ---MIERA 123.9 ---MIERA 354.1 ---CD/P 124.8 ;WHEN TWR CLSD ---CURLY 127.4 ---CURLY 253.5 | |||||
| Master Airport: | ABQ (ALBUQUERQUE INTL SUNPORT) | |||||
| Fuel: | Grade 100LL Gasoline (low lead blue) Jet A-1 - Kerosene, freeze point -50C 100Ll Available 24 Hours Self-Service with Major Credit Card. 150 Call-out Fee for Jet A1. |
|---|---|
| Airframe Repair: | Major |
| Powerplant Repair: | Major |
| Bottled Oxygen: | High pressure |
| Bulk Oxygen: | High pressure |
| Transient Storage: | Hanger,Tie-Down Call Ahead for Availability 505-352-0292. |
| Other Services: | Air Ambulance, Charter, Pilot Instruction, Aircraft Rental |
| Owner: | City of Albuquerque Po Box 9948 Albuquerque, NM 87119 (505) 244-7888 |
|---|---|
| Manager: | Gavino Gallegos Po Box 9948 Albuquerque, NM 87119 505-259-8113 |
| Runways: | 04/22 17/35 |
|---|
| Length: | 7398 feet by 3rd Party Survey on 12/17/2009 |
|---|---|
| Width: | 100 feet |
| Surface: | Asphalt / Bituminous Concrete, Good Condition |
| Surface Treatment: | Porous Friction Course |
| Classification (PCN): | 16 /F/C/X/T, 16 , Flexible, Subgrade Strength Low (represents CBR > 4), Tire pressure Medium (limited to 218 psi), Technical determination |
| Weight Capacity: | Single Wheel aircraft: 30,000 lbs |
| Runway Lights Edge Intensity: | Med Intensity |
| End 04 | End 22 | |
|---|---|---|
| True Alignment: | 046,(038 Magnetic) | 226,(218 Magnetic) |
| ILS Type: | ILS | |
| Right Hand Pattern: | Yes | |
| Runway Markings: | Precision Instrument,Good Condition | Precision Instrument,Good Condition |
| Elevation at End: | 5837.4' MSL | 5810.1' MSL |
| Elevation at Touchdown Zone: | 5837.4' MSL | 5817.4' MSL |
| Threshold Crossing Glide Path Height: | 52' AGL | |
| Visual Glide Path Angle: | 3.00° | |
| Visual Glide Slope Indicator: | 4-light PAPI on left side of runway | |
| Approach Lights: | MALSR - 1,400 Foot Medium Intensity Approach Lighting System With Runway Alignment Indicator Lights | |
| Objects affecting Navigable Airspace (CFR part 77): | Other than utility runway with a visual approach | Precision Instrument Runway |
| Object Clearance Slope: | 50:1 | 50:1 |
| Length: | 5983 feet by 3rd Party Survey on 11/14/2019 |
|---|---|
| Width: | 100 feet |
| Surface: | Asphalt / Bituminous Concrete, Excellent Condition |
| Surface Treatment: | NONE |
| Classification (PCN): | 11 /F/D/X/T, 11 , Flexible, Subgrade Strength Very Low (represents CBR <e; 4), Tire pressure Medium (limited to 218 psi), Technical determination |
| Weight Capacity: | Single Wheel aircraft: 30,000 lbs |
| Runway Lights Edge Intensity: | Med Intensity |
| End 17 | End 35 | |
|---|---|---|
| True Alignment: | 180,(172 Magnetic) | 360,(352 Magnetic) |
| Right Hand Pattern: | Yes | |
| Runway Markings: | Nonprecision Instrument,Good Condition | Nonprecision Instrument,Good Condition |
| Elevation at End: | 5805.9' MSL | 5798.2' MSL |
| Elevation at Touchdown Zone: | 5805.9' MSL | 5800.4' MSL |
| Threshold Crossing Glide Path Height: | 52' AGL | |
| Visual Glide Path Angle: | 3.00° | |
| Visual Glide Slope Indicator: | 4-light PAPI on left side of runway | |
| Runway End Identifer Lights (REIL): | Yes | Yes |
| Objects affecting Navigable Airspace (CFR part 77): | Other than utility runway with a visual approach | Other than utility runway with a visual approach |
| Object Clearance Slope: | 50:1 | 50:1 |
| • | Wildlife on and in Vicinity of Airport. |
|---|---|
| • | Live Fire Range 1.6Nm West of the Approach End of Runway 04 Avoidance Advised. |
This information is current as of the date at the top of the page. These pages are valid for all US airports, based on information from FAA National Flight Data Center. Weather information is provided based on AvnWx Data Sources. NOTAM information is from FAA's NAIMES data portal.
As with most information on this website, this page is generated based on FAA data, with automatic translations done via computer. You can also directly read the Chart Supplment (A/FD) via the green icon link at the top of the page, which is the FAA text, and sometimes provides a different translation of codes. Please email me (using link at top-right of this page) if you see information which is confusing, misleading, or wrong....Or have suggestions for additions/changes.
Comments from the user community are clearly noted as such this page, are for informational purposes only, may be wrong and/or out-of-date, and must not be used as a sole source for critical decision making. See Privacy Policy and Conditions of Use.