|
IFR Enroute Charts
at skyvector.com Click on airport for details, drag to scroll around. Zoom using +/- keys. |
|
FAA NFDC Information 28-day cycle
| Ops | Comms | Services | Owner | Runways | IFR Procs | Current NOTAMs | Remarks |
| FAA/ICAO Identifier: | BGE / KBGE |
|---|---|
| Lat/Lng: | 30.971598083333333, -84.63692780555556 30-58-17.7531N, 084-38-12.9401W Estimated by Faa on 04/15/2009 |
| Elevation: | 141 feet Surveyed by 3rd Party Survey on 09/27/2008 |
| Magnetic Variation: | 04W,(2010), [-5W (2026)] |
| Sectional: | JACKSONVILLE |
| From City: | 6nm NW of Bainbridge |
| Use: | Open to the public |
|---|---|
| Airspace Analysis: | NOT ANALYZED Existed Prior to 1959. |
| Ownership: | Publicly owned |
| Activation: | 10/1942 |
| Attended: | All year Every day 0800-1800 (local) |
| Control Tower: | no |
| ARTCC: | Jacksonville(ZJX)Jacksonville Center |
| FSS: | Macon FSS(MCN) |
| NOTAMs and Weather: | MCNNOTAM-D service at airport |
| Wind Indicator: | Lighted |
| Segmented Circle: | yes |
| Lights: | PAPI Runway 09 & 27 Operating Continuously Dusk-2200. HIRL Runway 09/27 Preset Medium Intensity Dusk-2200; to Increase Intensity - CTAF. After 2200, Activate PAPI Runway 09 &27; HIRL Runway 09/27 - CTAF. MALSR Runway 27 - CTAF. |
| Beacon: | Sunset-Sunrise White-Green (Lighted Land Airport) |
| Landing Fee: | no |
| CTAF: | 122.975 All Aircraft Operating Locally at Bge Must Have a Two-Way Radio Capable of Transmitting/Receiving on CTAF Frequency; One-Stop Transient Aircraft are Exempt from This Requirement. | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| UNICOM: | 122.975 | |||||
| Weather: | AWOS-3PT 229-248-2104 121.125 | |||||
| Approach: |
| |||||
| Departure: |
| |||||
| Other: | ---CD/P 124.775 ---CD/P 335.65 | |||||
| Master Airport: | TLH (TALLAHASSEE INTL) | |||||
| Fuel: | Grade 100LL Gasoline (low lead blue) A+ Self Service Fuel 24 Hours with Credit Card. |
|---|---|
| Airframe Repair: | Minor |
| Powerplant Repair: | Minor |
| Bottled Oxygen: | None |
| Bulk Oxygen: | None |
| Transient Storage: | Hanger,Tie-Down |
| Other Services: | Crop Dusting, Pilot Instruction, Aircraft Rental |
| Owner: | Decatur County Po Box 726 Bainbridge, GA 39818 229-248-2103 |
|---|---|
| Manager: | Tommy Johnson 413 4Th Ramp Bainbridge, GA 39817 229-416-7776 |
| Runways: | 09/27 14/32 |
|---|
| Length: | 5502 feet by 3rd Party Survey on 09/27/2008 |
|---|---|
| Width: | 149 feet |
| Surface: | Asphalt / Bituminous Concrete, Fair Condition |
| Surface Treatment: | NONE |
| Weight Capacity: | Single Wheel aircraft: 24,000 lbs |
| Runway Lights Edge Intensity: | High Intensity |
| End 09 | End 27 | |
|---|---|---|
| True Alignment: | 090,(085 Magnetic) | 270,(265 Magnetic) |
| ILS Type: | LOC/GS | |
| Runway Markings: | Precision Instrument,Fair Condition | Precision Instrument,Fair Condition |
| Elevation at End: | 141.3' MSL | 128.8' MSL |
| Elevation at Touchdown Zone: | 141.3' MSL | 134.4' MSL |
| Threshold Crossing Glide Path Height: | 40' AGL | 39' AGL |
| Visual Glide Path Angle: | 3.00° | 3.00° |
| Visual Glide Slope Indicator: | 2-light PAPI on left side of runway | 2-light PAPI on left side of runway Runway 27 PAPI Unusbl Beyond 8 Deg Right of Rcl. |
| Approach Lights: | MALSR - 1,400 Foot Medium Intensity Approach Lighting System With Runway Alignment Indicator Lights | |
| Objects: | Trees | |
| Objects affecting Navigable Airspace (CFR part 77): | Other than utility runway with a nonprecision approach having visibility minimums greater than 3/4 mile | Precision Instrument Runway |
| Object Clearance Slope: | 34:1 | 46:1 |
| Object Height: | 93' AGL | |
| Object Distance: | 4478' Along centerline 606' Left of centerline |
| Length: | 5003 feet by Ngs on 07/10/1998 |
|---|---|
| Width: | 100 feet |
| Surface: | Asphalt / Bituminous Concrete, Excellent Condition |
| Surface Treatment: | NONE |
| Weight Capacity: | Single Wheel aircraft: 24,000 lbs |
| End 14 | End 32 | |
|---|---|---|
| True Alignment: | 139,(134 Magnetic) | 319,(314 Magnetic) |
| Runway Markings: | Basic,Good Condition | Basic,Good Condition |
| Elevation at End: | 135.0' MSL | 133.6' MSL |
| Elevation at Touchdown Zone: | 140.5' MSL | 140.3' MSL |
| Objects affecting Navigable Airspace (CFR part 77): | Other than utility runway with a visual approach | Other than utility runway with a visual approach |
| Object Clearance Slope: | 20:1 | 20:1 |
| • | Extensive Student Pilot Training on and in Vicinity of Airport. |
|---|---|
| • | for Cd If Una on Frequency Contact Tallahassee Approach at 850-942-8311. When Approach Closed, Contact Jacksonville ARTCC at 904-845-1592. |
This information is current as of the date at the top of the page. These pages are valid for all US airports, based on information from FAA National Flight Data Center. Weather information is provided based on AvnWx Data Sources. NOTAM information is from FAA's NAIMES data portal.
As with most information on this website, this page is generated based on FAA data, with automatic translations done via computer. You can also directly read the Chart Supplment (A/FD) via the green icon link at the top of the page, which is the FAA text, and sometimes provides a different translation of codes. Please email me (using link at top-right of this page) if you see information which is confusing, misleading, or wrong....Or have suggestions for additions/changes.
Comments from the user community are clearly noted as such this page, are for informational purposes only, may be wrong and/or out-of-date, and must not be used as a sole source for critical decision making. See Privacy Policy and Conditions of Use.