|
IFR Enroute Charts
at skyvector.com Click on airport for details, drag to scroll around. Zoom using +/- keys. |
|
FAA NFDC Information 28-day cycle
| Ops | Comms | Services | Owner | Runways | IFR Procs | Current NOTAMs | Remarks |
| FAA/ICAO Identifier: | CSG / KCSG |
|---|---|
| Lat/Lng: | 32.5163275, -84.93887027777778 32-30-58.7790N, 084-56-19.9330W Estimated by 3rd Party Survey on 01/15/2022 |
| Elevation: | 397 feet Surveyed by 3rd Party Survey on 01/15/2022 |
| Magnetic Variation: | 02W,(1990), [-5W (2026)] |
| Sectional: | ATLANTA |
| From City: | 3nm NE of Columbus |
| Use: | Open to the public |
|---|---|
| Ownership: | Publicly owned |
| Activation: | 11/1942 |
| Attended: | Continuous |
| Control Tower: | yes 0900-2100 (local) |
| Type: | ATCT |
| Hours: | 12 |
| Days Tower Operational: | ALL |
| Airspace Class: | D,E |
| Tower Radar: | ASR,APCH/DEP CONTROL AT TRACON A80. |
| ARTCC: | Atlanta(ZTL)Atlanta Center |
| FSS: | Macon FSS(MCN) |
| NOTAMs and Weather: | CSGNOTAM-D service at airport |
| Wind Indicator: | Lighted |
| Segmented Circle: | yes |
| Lights: | All Lights Operate 0900-2100. After 2100, Activate MALSR Runway 06; REIL Runway 24; PAPI Runway 06 & 24; HIRL Runway 06/24; MIRL Runway 13/31; Taxiway Lights; Windcone Lights - CTAF. REIL Runway 13 & 31; PAPI Runway 13 & 31 Operate Continuously. |
| Beacon: | Sunset-Sunrise White-Green (Lighted Land Airport) |
| Landing Fee: | no |
| ARFF: | I A S 05/1973 Index B ARFF Equip Available. |
| CTAF: | 120.100 | |||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| UNICOM: | 122.950 | |||||||||||||
| Weather: | ASOS 706-748-8097 | |||||||||||||
| ATIS: | 127.75 operates continuously | |||||||||||||
| Tower: |
| |||||||||||||
| Ground: |
| |||||||||||||
| Approach: |
| |||||||||||||
| Departure: |
| |||||||||||||
| Emergency: |
| |||||||||||||
| Master Airport: | A80 (ATLANTA LARGE TRACON) | |||||||||||||
| Master Provides: | Class C LLWAS | |||||||||||||
| Tower Remarks: | Approach/Departure Service Provided by Atlanta Large Tracon 0615-2200; Approach/Departure Service Provided by Atlanta ARTCC Approach/Departure Service 2200-0615 on Frequencies 120.45/298.850 (Columbus RCAG). | |||||||||||||
| Fuel: | Grade 100LL Gasoline (low lead blue) Jet A - Kerosene, freeze point -40C Self Serve 100Ll Available 24 Hours. |
|---|---|
| Airframe Repair: | Major |
| Powerplant Repair: | Major |
| Bottled Oxygen: | None |
| Bulk Oxygen: | None |
| Transient Storage: | Hanger,Tie-Down |
| Other Services: | Air Freight, Air Ambulance, Avionics, Cargo handling, Charter, Pilot Instruction, Aircraft Rental, Annual Surveying |
| Owner: | Columbus Airport Commission 3250 W Britt David Rd Columbus, GA 31909 706-324-2449 |
|---|---|
| Manager: | Amber Clark, a.a.E. 3250 W Britt David Rd Columbus, GA 31909 706-575-0907 |
| Runways: | 06/24 13/31 |
|---|
| Length: | 6997 feet by 3rd Party Survey on 01/15/2022 |
|---|---|
| Width: | 150 feet |
| Surface: | Porland Cement Concrete, Excellent Condition |
| Surface Treatment: | Saw-cut or Plastic Grooved |
| Classification (PCN): | Pcr Value: 458/F/C/X/T |
| Weight Capacity: | Dual Wheel aircraft: 160,000 lbs Dual Tandem Wheel aircraft: 250,000 lbs |
| Runway Lights Edge Intensity: | High Intensity |
| End 06 | End 24 | |
|---|---|---|
| Takeoff Run Available (TORA): | 6997 feet | 6997 feet |
| Takeoff Distance Available (TODA): | 6997 feet | 6997 feet |
| Accelerate-Stop Distance Available (ASDA): | 6997 feet | 6997 feet |
| Landing Distance Available (LDA): | 6997 feet | 6997 feet |
| True Alignment: | 054,(049 Magnetic) | 234,(229 Magnetic) |
| ILS Type: | ILS | |
| Runway Markings: | Precision Instrument,Good Condition | Precision Instrument,Good Condition |
| Elevation at End: | 375.9' MSL | 391.1' MSL |
| Elevation at Touchdown Zone: | 380.0' MSL | 391.1' MSL |
| Threshold Crossing Glide Path Height: | 48' AGL | 43' AGL |
| Visual Glide Path Angle: | 2.61° | 3.00° |
| Visual Glide Slope Indicator: | 4-light PAPI on left side of runway | 4-light PAPI on left side of runway |
| Runway Visual Range Equipment Location: | Touchdown | |
| Approach Lights: | MALSR - 1,400 Foot Medium Intensity Approach Lighting System With Runway Alignment Indicator Lights | |
| Runway End Identifer Lights (REIL): | Yes | |
| Objects: | Trees | Bldg |
| Object Marking: | Lighted | |
| Objects affecting Navigable Airspace (CFR part 77): | Precision Instrument Runway | Other than utility runway with a nonprecision approach having visibility minimums greater than 3/4 mile |
| Object Clearance Slope: | 28:1 | 16:1 |
| Object Height: | 79' AGL | 29' AGL |
| Object Distance: | 2450' Along centerline 250' Left of centerline | 690' Along centerline 275' Right of centerline |
| Other Objects: | +5 ft Ground 200 ft from Runway End 500 ft Right. |
| Length: | 3997 feet by 3rd Party Survey on 12/14/2023 |
|---|---|
| Width: | 75 feet |
| Surface: | Asphalt / Bituminous Concrete, Good Condition |
| Surface Treatment: | NONE |
| Classification (PCN): | Pcr Value: 75/F/B/X/T |
| Weight Capacity: | Single Wheel aircraft: 24,000 lbs Dual Wheel aircraft: 44,000 lbs |
| Runway Lights Edge Intensity: | Med Intensity |
| End 13 | End 31 | |
|---|---|---|
| Takeoff Run Available (TORA): | 3997 feet | 3997 feet |
| Takeoff Distance Available (TODA): | 3997 feet | 3997 feet |
| Accelerate-Stop Distance Available (ASDA): | 3907 feet | 3997 feet |
| Landing Distance Available (LDA): | 3907 feet | 3847 feet |
| True Alignment: | 127,(122 Magnetic) | 307,(302 Magnetic) |
| Runway Markings: | Nonprecision Instrument,Good Condition | Basic,Good Condition |
| Displaced Threshold Distance: | 150' | |
| Elevation at End: | 397.7' MSL | 369.4' MSL |
| Elevation at Displaced Threshold: | 371.1' MSL | |
| Elevation at Touchdown Zone: | 397.7' MSL | 395.5' MSL |
| Threshold Crossing Glide Path Height: | 36' AGL | 42' AGL |
| Visual Glide Path Angle: | 3.00° | 3.00° |
| Visual Glide Slope Indicator: | 4-light PAPI on left side of runway | 4-light PAPI on left side of runway |
| Runway End Identifer Lights (REIL): | Yes | Yes |
| Objects: | Tree | Pole |
| Object Marking: | Lighted | |
| Objects affecting Navigable Airspace (CFR part 77): | Utility runway with a nonprecision approach | Utility runway with a visual approach |
| Object Clearance Slope: | 15:1 | 10:1 |
| Object Height: | 72' AGL | 10' AGL |
| Object Distance: | 1300' Along centerline 250' Left of centerline | 300' Along centerline 50' Left of centerline |
| • | A30-13/31-Runway 13/31 not Available for Part 121/Part 380 Operations with Scheduled Pax Carrying Operations More than 9 Pax Seats and Non-Scheduled Pax Carrying Operations More than 30 Pax Seats. |
|---|---|
| • | Birds on & in Vicinity of Airport. |
| • | for Cd If Una to Contact on FSS Frequency, Contact Atlanta Approach at 678-364-6132, When Air Traffic Control Tower Closed Contact Atlanta ARTCC at 770-210-7692. |
| • | be Alert for Runway 6 at Taxiway D Int Departure Instructions with Runway Rmng 5085 ft Tora/Toda/Asda. |
| • | be Alert for Runway 6 at Taxiway F Int Departure Instructions with Runway Rmng 5623 ft Tora/Toda/Asda. |
This information is current as of the date at the top of the page. These pages are valid for all US airports, based on information from FAA National Flight Data Center. Weather information is provided based on AvnWx Data Sources. NOTAM information is from FAA's NAIMES data portal.
As with most information on this website, this page is generated based on FAA data, with automatic translations done via computer. You can also directly read the Chart Supplment (A/FD) via the green icon link at the top of the page, which is the FAA text, and sometimes provides a different translation of codes. Please email me (using link at top-right of this page) if you see information which is confusing, misleading, or wrong....Or have suggestions for additions/changes.
Comments from the user community are clearly noted as such this page, are for informational purposes only, may be wrong and/or out-of-date, and must not be used as a sole source for critical decision making. See Privacy Policy and Conditions of Use.