|
IFR Enroute Charts
at skyvector.com Click on airport for details, drag to scroll around. Zoom using +/- keys. |
|
FAA NFDC Information 28-day cycle
| Ops | Comms | Services | Owner | Runways | IFR Procs | Current NOTAMs | Remarks |
| FAA/ICAO Identifier: | DAN / KDAN |
|---|---|
| Lat/Lng: | 36.572472222222224, -79.33624999999999 36-34-20.9000N, 079-20-10.5000W Estimated by 3rd Party Survey on 03/20/2015 |
| Elevation: | 571 feet Surveyed by 3rd Party Survey on 03/20/2015 |
| Magnetic Variation: | 09W,(2010), [-9W (2026)] |
| Sectional: | CINCINNATI |
| From City: | 3nm E of Danville |
| Use: | Open to the public |
|---|---|
| Airspace Analysis: | NOT ANALYZED VFR Daylight Use only; Coordination with Danville Muni Airport; Follow-on FAA Inspection. |
| Ownership: | Publicly owned |
| Activation: | 10/1937 |
| Attended: | All year Mon-Fri 0700-1900 (local)
All year Sat-Sun 0700-1900 (local) Airport Unattnd Christmas Day |
| Control Tower: | no |
| Airspace Class: | E |
| ARTCC: | Washington(ZDC)Washington Center |
| FSS: | Leesburg FSS(DCA) |
| NOTAMs and Weather: | DANNOTAM-D service at airport |
| Pattern Altitude: | TPA 800 ft AGL Light Aircraft; 1500 ft AGL Turbine Aircraft. |
| Wind Indicator: | Lighted |
| Segmented Circle: | yes |
| Lights: | Activate HIRL Runway 02/20, MIRL Runway 13/31, REIL Runways 13, 31, & 20, MALSR Runway 02, VASI Runway 13, & Papis Runways 02, 20, & 31 - CTAF. |
| Beacon: | Sunset-Sunrise White-Green (Lighted Land Airport) |
| Landing Fee: | no |
| CTAF: | 123.050 |
|---|---|
| UNICOM: | 123.050 |
| Weather: | ASOS 434-799-1701 128.125 |
| Fuel: | Grade 100LL Gasoline (low lead blue) A+ |
|---|---|
| Airframe Repair: | Major |
| Powerplant Repair: | Major |
| Bottled Oxygen: | None |
| Bulk Oxygen: | None |
| Transient Storage: | Hanger,Tie-Down |
| Other Services: | Pilot Instruction, Aircraft Rental |
| Owner: | City of Danville Po Box 3300 Danville, Va 24543 434-799-5110 |
|---|---|
| Manager: | Marc Adelman 424 Airport Drive Danville, Va 24540 434-799-5110 |
| Runways: | 02/20 13/31 |
|---|
| Length: | 5900 feet by 3rd Party Survey on 03/20/2015 |
|---|---|
| Width: | 100 feet |
| Surface: | Asphalt / Bituminous Concrete, Good Condition |
| Surface Treatment: | Saw-cut or Plastic Grooved |
| Weight Capacity: | Single Wheel aircraft: 90,000 lbs Dual Wheel aircraft: 130,000 lbs |
| Runway Lights Edge Intensity: | High Intensity |
| End 02 | End 20 | |
|---|---|---|
| Takeoff Run Available (TORA): | 5600 feet | 5900 feet |
| Takeoff Distance Available (TODA): | 5900 feet | 5900 feet |
| Accelerate-Stop Distance Available (ASDA): | 5600 feet | 5900 feet |
| Landing Distance Available (LDA): | 5600 feet | 5600 feet |
| True Alignment: | 016,(007 Magnetic) | 196,(187 Magnetic) |
| ILS Type: | ILS | |
| Runway Markings: | Precision Instrument,Good Condition | Nonprecision Instrument,Good Condition |
| Displaced Threshold Distance: | 300' | |
| Elevation at End: | 535.6' MSL | 564.6' MSL |
| Elevation at Displaced Threshold: | 564.8' MSL | |
| Elevation at Touchdown Zone: | 558.5' MSL | 564.9' MSL |
| Threshold Crossing Glide Path Height: | 55' AGL | 47' AGL |
| Visual Glide Path Angle: | 3.00° | 3.00° |
| Visual Glide Slope Indicator: | 4-light PAPI on left side of runway | 4-light PAPI on left side of runway |
| Approach Lights: | MALSR - 1,400 Foot Medium Intensity Approach Lighting System With Runway Alignment Indicator Lights | |
| Runway End Identifer Lights (REIL): | Yes | |
| Objects: | Tree | Tree |
| Objects affecting Navigable Airspace (CFR part 77): | Precision Instrument Runway | Other than utility runway with a nonprecision approach having visibility minimums greater than 3/4 mile |
| Object Clearance Slope: | 38:1 | 32:1 Slp to Dthr 39:1. |
| Object Height: | 53' AGL | 129' AGL |
| Object Distance: | 2255' Along centerline 750' Left of centerline | 4436' Along centerline 552' Right of centerline |
| Length: | 3910 feet by 3rd Party Survey on 03/20/2015 |
|---|---|
| Width: | 100 feet |
| Surface: | Asphalt / Bituminous Concrete, Good Condition |
| Surface Treatment: | NONE |
| Weight Capacity: | Single Wheel aircraft: 90,000 lbs Dual Wheel aircraft: 130,000 lbs |
| Runway Lights Edge Intensity: | Med Intensity |
| End 13 | End 31 | |
|---|---|---|
| True Alignment: | 125,(116 Magnetic) | 305,(296 Magnetic) |
| Runway Markings: | Basic,Good Condition | Nonprecision Instrument,Good Condition |
| Elevation at End: | 571.1' MSL | 527.8' MSL |
| Elevation at Touchdown Zone: | 571.1' MSL | 561.1' MSL |
| Threshold Crossing Glide Path Height: | 28' AGL | 76' AGL |
| Visual Glide Path Angle: | 3.00° | 4.00° |
| Visual Glide Slope Indicator: | 2-Box VASI on left side of runway | 2-light PAPI on left side of runway |
| Runway End Identifer Lights (REIL): | Yes | Yes |
| Objects: | Tree | Trees |
| Objects affecting Navigable Airspace (CFR part 77): | Other than utility runway with a visual approach | Other than utility runway with a nonprecision approach having visibility minimums greater than 3/4 mile |
| Object Clearance Slope: | 20:1 | 13:1 |
| Object Height: | 120' AGL | 19' AGL |
| Object Distance: | 2708' Along centerline 429' Left of centerline | 464' Along centerline 61' Left of centerline |
| • | Birds & Deer on & in Vicinity of Airport. |
|---|---|
| • | Runway 02 is Designated Calm Wind Runway. |
| • | Contact Airport Admin Prior to Conducting Specialized Aero Activities 434-799-5110. |
| • | Trees Penetrating 7:1 Transitional Surface, Runway 31 Both Sides, First 1000 ft. |
| • | for Cd If Una to Contact on FSS Frequency, Contact Washington ARTCC at 703-771-3587. |
This information is current as of the date at the top of the page. These pages are valid for all US airports, based on information from FAA National Flight Data Center. Weather information is provided based on AvnWx Data Sources. NOTAM information is from FAA's NAIMES data portal.
As with most information on this website, this page is generated based on FAA data, with automatic translations done via computer. You can also directly read the Chart Supplment (A/FD) via the green icon link at the top of the page, which is the FAA text, and sometimes provides a different translation of codes. Please email me (using link at top-right of this page) if you see information which is confusing, misleading, or wrong....Or have suggestions for additions/changes.
Comments from the user community are clearly noted as such this page, are for informational purposes only, may be wrong and/or out-of-date, and must not be used as a sole source for critical decision making. See Privacy Policy and Conditions of Use.