|
IFR Enroute Charts
at skyvector.com Click on airport for details, drag to scroll around. Zoom using +/- keys. |
|
FAA NFDC Information 28-day cycle
| Ops | Comms | Services | Owner | Runways | IFR Procs | Current NOTAMs | Remarks |
| FAA/ICAO Identifier: | DNV / KDNV |
|---|---|
| Lat/Lng: | 40.19982722222222, -87.59516638888888 40-11-59.3780N, 087-35-42.5990W Estimated by Faa-Est on 10/05/2020 |
| Elevation: | 696 feet Surveyed by 3rd Party Survey on 05/27/2010 |
| Magnetic Variation: | 01W,(1985), [-4W (2026)] |
| Sectional: | CHICAGO |
| From City: | 4nm NE of Danville |
| Use: | Open to the public |
|---|---|
| Ownership: | Publicly owned |
| Activation: | 03/1951 |
| Attended: | All year Every day 0700-2200 (local) |
| Control Tower: | no |
| ARTCC: | Chicago(ZAU)Chicago Center |
| FSS: | Saint Louis FSS(STL) |
| NOTAMs and Weather: | DNVNOTAM-D service at airport |
| Wind Indicator: | Lighted |
| Lights: | HIRL Runway 03/21 Preset Low Intensity - to Increase Intensity & Activate MALSR Runway 21; VASI Runways 03, 16 & 34; PAPI Runway 21; MIRL Runway 16/34 - CTAF. |
| Beacon: | Sunset-Sunrise White-Green (Lighted Land Airport) |
| Landing Fee: | no |
| CTAF: | 122.700 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| UNICOM: | 122.700 | |||||
| Weather: | AWOS-3 217-442-4660 119.275 | |||||
| Approach: |
| |||||
| Departure: |
| |||||
| Other: | ---CD/P 121.7 | |||||
| Master Airport: | CMI (UNIVERSITY OF ILLINOIS/WILLARD) | |||||
| Fuel: | Grade 100LL Gasoline (low lead blue) Jet A - Kerosene, freeze point -40C |
|---|---|
| Airframe Repair: | Major |
| Powerplant Repair: | Major |
| Bottled Oxygen: | None |
| Bulk Oxygen: | None |
| Transient Storage: | Hanger,Tie-Down |
| Other Services: | Air Freight, Crop Dusting, Avionics, Cargo handling, Charter, Glider, Pilot Instruction, Glider Towing |
| Owner: | Vermilion Regional Airport Auth 22633 N. Bowman Ave. , Suite 1 Danville, Il 61834 217-442-4624 |
|---|---|
| Manager: | Tess Cook Rod Hightower 22633 N. Bowman Ave. , Suite 1 Email Address: MANAGER@VRAIRPORT.COM Danville, Il 61834 217-442-4624 |
| Runways: | 03/21 12/30 16/34 |
|---|
| Length: | 6006 feet by 3rd Party Survey on 05/27/2010 |
|---|---|
| Width: | 100 feet |
| Surface: | Asphalt / Bituminous Concrete, Good Condition |
| Surface Treatment: | Porous Friction Course |
| Weight Capacity: | Single Wheel aircraft: 50,000 lbs Dual Wheel aircraft: 75,000 lbs |
| Runway Lights Edge Intensity: | High Intensity |
| End 03 | End 21 | |
|---|---|---|
| True Alignment: | 029,(025 Magnetic) | 209,(205 Magnetic) |
| ILS Type: | ILS | |
| Runway Markings: | Nonprecision Instrument,Good Condition | Precision Instrument,Good Condition |
| Elevation at End: | 651.3' MSL | 696.9' MSL |
| Elevation at Touchdown Zone: | 673.9' MSL | 696.9' MSL |
| Threshold Crossing Glide Path Height: | 41' AGL | 46' AGL |
| Visual Glide Path Angle: | 3.00° | 3.00° |
| Visual Glide Slope Indicator: | 4-Box VASI on left side of runway | 4-light PAPI on left side of runway |
| Approach Lights: | MALSR - 1,400 Foot Medium Intensity Approach Lighting System With Runway Alignment Indicator Lights | |
| Objects: | Tree | |
| Objects affecting Navigable Airspace (CFR part 77): | Other than utility runway with a nonprecision approach having visibility minimums greater than 3/4 mile | Precision Instrument Runway |
| Object Clearance Slope: | 34:1 | 50:1 |
| Object Height: | 39' AGL | |
| Object Distance: | 1529' Along centerline 0' Right of centerline |
| Length: | 2500 feet by State on 10/05/2020 |
|---|---|
| Width: | 150 feet |
| Surface: | Grass / Sod, Good Condition |
| Surface Treatment: | NONE |
| End 12 | End 30 | |
|---|---|---|
| True Alignment: | 119,(115 Magnetic) | 299,(295 Magnetic) |
| Runway Markings: | None | None |
| Elevation at End: | 678.2' MSL | 670.8' MSL |
| Elevation at Touchdown Zone: | 678.2' MSL | 678.2' MSL |
| Objects affecting Navigable Airspace (CFR part 77): | Utility runway with a visual approach | Utility runway with a visual approach |
| Object Clearance Slope: | 20:1 | 20:1 |
| Length: | 3999 feet by 3rd Party Survey on 05/27/2010 |
|---|---|
| Width: | 100 feet |
| Surface: | Asphalt / Bituminous Concrete, Good Condition |
| Surface Treatment: | Saw-cut or Plastic Grooved |
| Weight Capacity: | Single Wheel aircraft: 40,000 lbs Dual Wheel aircraft: 50,000 lbs |
| Runway Lights Edge Intensity: | Med Intensity |
| End 16 | End 34 | |
|---|---|---|
| True Alignment: | 164,(160 Magnetic) | 344,(340 Magnetic) |
| Runway Markings: | Basic,Good Condition | Nonprecision Instrument,Good Condition |
| Elevation at End: | 681.8' MSL | 656.3' MSL |
| Elevation at Touchdown Zone: | 681.8' MSL | 666.8' MSL |
| Threshold Crossing Glide Path Height: | 23' AGL | 14' AGL |
| Visual Glide Path Angle: | 3.00° | 3.00° |
| Visual Glide Slope Indicator: | 2-Box VASI on left side of runway | 2-Box VASI on left side of runway |
| Objects affecting Navigable Airspace (CFR part 77): | Other than utility runway with a nonprecision approach having visibility minimums greater than 3/4 mile | Other than utility runway with a nonprecision approach having visibility minimums greater than 3/4 mile |
| Object Clearance Slope: | 20:1 | 20:1 |
| • | A30-12/30-Seasonal Runway Nov 1 - may 1; Contact Airport Manager 217-442-4624. |
|---|---|
| • | Extsv Gldr Operations Wkends. |
| • | for Cd If Unable Via Radio Contact Champaign Approach at 217-355-4071, When Approach Closed Contact Chicago ARTCC at 630-906-8921 |
| • | Air Cargo Part 135 Flight Departures Ngtly 2200, Arrs Dly 0600 Mon Thru Sat. |
This information is current as of the date at the top of the page. These pages are valid for all US airports, based on information from FAA National Flight Data Center. Weather information is provided based on AvnWx Data Sources. NOTAM information is from FAA's NAIMES data portal.
As with most information on this website, this page is generated based on FAA data, with automatic translations done via computer. You can also directly read the Chart Supplment (A/FD) via the green icon link at the top of the page, which is the FAA text, and sometimes provides a different translation of codes. Please email me (using link at top-right of this page) if you see information which is confusing, misleading, or wrong....Or have suggestions for additions/changes.
Comments from the user community are clearly noted as such this page, are for informational purposes only, may be wrong and/or out-of-date, and must not be used as a sole source for critical decision making. See Privacy Policy and Conditions of Use.