|
IFR Enroute Charts
at skyvector.com Click on airport for details, drag to scroll around. Zoom using +/- keys. |
|
FAA NFDC Information 28-day cycle
| Ops | Comms | Services | Owner | Runways | IFR Procs | Current NOTAMs | Remarks |
| FAA/ICAO Identifier: | EPH / KEPH |
|---|---|
| Lat/Lng: | 47.30807166666666, -119.51691361111111 47-18-29.0580N, 119-31-00.8890W Estimated by Owner on 12/05/2008 |
| Elevation: | 1276 feet Surveyed by Ngs on 10/15/1997 |
| Magnetic Variation: | 16E,(2010), [14E (2026)] |
| Sectional: | SEATTLE |
| From City: | 2nm SE of Ephrata |
| Use: | Open to the public |
|---|---|
| Ownership: | Publicly owned |
| Activation: | 08/1943 |
| Attended: | All year Mon-Fri 0700-1600 (local) |
| Control Tower: | no |
| Airspace Class: | E |
| ARTCC: | Seattle(ZSE)Seattle Center |
| FSS: | Seattle FSS(SEA) |
| NOTAMs and Weather: | EPHNOTAM-D service at airport |
| Wind Indicator: | Lighted |
| Segmented Circle: | yes |
| Lights: | Activate REIL Runways 3, 11, 21 & 29; MIRL Runway 03/21 & MIRL Runway 11/29 - CTAF. PAPI Runway 29, Runway 03 & Runway 21 Operating Continuously. |
| Beacon: | Sunset-Sunrise White-Green (Lighted Land Airport) |
| Landing Fee: | no |
| CTAF: | 122.800 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| UNICOM: | 122.800,Unicom Mntd Intmtly. | |||||
| Weather: | ASOS 509-754-3761 135.775 | |||||
| Approach: |
| |||||
| Departure: |
| |||||
| Other: | ---IC 126.4 ---IC 379.95 | |||||
| Master Airport: | MWH (GRANT COUNTY INTL) | |||||
| Fuel: | Grade 100LL Gasoline (low lead blue) Jet A - Kerosene, freeze point -40C A+ Fuel 24 Hour Credit Card Service Available. Jet-a Available Seven Days a Week 1500Z-2300Z. Jet-a with Additive Available Seven Days a Week 1500Z-2300Z |
|---|---|
| Airframe Repair: | Minor |
| Powerplant Repair: | Minor |
| Bottled Oxygen: | None |
| Transient Storage: | Hanger,Tie-Down |
| Other Services: | Crop Dusting, Glider |
| Owner: | Port Dist No 9 Grant Co Port of Ephrata Po Box 1089 Ephrata, Wa 98823 509-754-3508 |
|---|---|
| Manager: | David Lanman Po Box 1089 Ephrata, Wa 98823 509-754-3508 |
| Runways: | 03/21 04/22 11/29 |
|---|
| Length: | 5500 feet by Owner on 12/05/2008 |
|---|---|
| Width: | 75 feet |
| Surface: | Asphalt / Bituminous Concrete, Good Condition |
| Surface Treatment: | NONE |
| Weight Capacity: | Single Wheel aircraft: 30,000 lbs Dual Wheel aircraft: 60,000 lbs |
| Runway Lights Edge Intensity: | Med Intensity |
| End 03 | End 21 | |
|---|---|---|
| True Alignment: | 043,(029 Magnetic) | 223,(209 Magnetic) |
| Right Hand Pattern: | Yes | |
| Runway Markings: | Nonprecision Instrument,Good Condition | Nonprecision Instrument,Good Condition |
| Elevation at End: | 1261.4' MSL | 1275.5' MSL |
| Elevation at Touchdown Zone: | 1269.2' MSL | 1276.2' MSL |
| Threshold Crossing Glide Path Height: | 40' AGL | 40' AGL |
| Visual Glide Path Angle: | 3.00° | 3.00° |
| Visual Glide Slope Indicator: | 4-light PAPI on left side of runway | 4-light PAPI on left side of runway |
| Runway End Identifer Lights (REIL): | Yes | Yes |
| Objects: | Ground | |
| Objects affecting Navigable Airspace (CFR part 77): | Other than utility runway with a nonprecision approach having visibility minimums greater than 3/4 mile | Other than utility runway with a nonprecision approach having visibility minimums greater than 3/4 mile |
| Object Clearance Slope: | 38:1 | 50:1 |
| Object Height: | 58' AGL | |
| Object Distance: | 2450' Along centerline 550' Left of centerline |
| Length: | 3467 feet by Ado on 11/05/2007 |
|---|---|
| Width: | 150 feet |
| Surface: | Asphalt / Bituminous Concrete, Fair Condition |
| Surface Treatment: | NONE |
| Weight Capacity: | Single Wheel aircraft: 12,000 lbs |
| End 04 | End 22 | |
|---|---|---|
| True Alignment: | 042,(028 Magnetic) | 222,(208 Magnetic) |
| Right Hand Pattern: | Yes | |
| Runway Markings: | None,Fair Condition | None,Fair Condition |
| Elevation at End: | 1260.9' MSL | 1261.5' MSL |
| Objects affecting Navigable Airspace (CFR part 77): | Utility runway with a visual approach | Utility runway with a visual approach |
| Length: | 3843 feet |
|---|---|
| Width: | 60 feet |
| Surface: | Asphalt / Bituminous Concrete, Good Condition |
| Surface Treatment: | NONE |
| Weight Capacity: | Single Wheel aircraft: 12,000 lbs |
| Runway Lights Edge Intensity: | Med Intensity |
| End 11 | End 29 | |
|---|---|---|
| True Alignment: | 128,(114 Magnetic) | 308,(294 Magnetic) |
| Runway Markings: | Basic,Good Condition | Basic,Good Condition |
| Elevation at End: | 1261.3' MSL | 1257.3' MSL |
| Elevation at Touchdown Zone: | 1263.0' MSL | 1263.0' MSL |
| Threshold Crossing Glide Path Height: | 40' AGL | |
| Visual Glide Path Angle: | 3.00° | |
| Visual Glide Slope Indicator: | 2-light PAPI on left side of runway | |
| Runway End Identifer Lights (REIL): | Yes | Yes |
| Objects: | Ground | |
| Objects affecting Navigable Airspace (CFR part 77): | Utility runway with a visual approach | Utility runway with a visual approach |
| Object Clearance Slope: | 28:1 | 50:1 |
| Object Height: | 52' AGL | |
| Object Distance: | 1666' Along centerline 293' Left of centerline |
| • | A30-04/22-Runway 04/22 Glds Use 1 Apr to 1 Nov. |
|---|---|
| • | be Alert Aerobatic Aircraft Activity Over Center of Airport. |
| • | (E81) Reflectors on Portions of Taxiways. |
| • | Conds not Mnt Mon-Fri 1600-0700, Conds not Mnt Sat-Sun & Hols 1600-0700. |
| • | for Cd If Una to Contact on FSS Frequency, Contact Grant County Approach at 509-762-2842. When Approach Closed Contact Seattle ARTCC at 253-351-3694. |
This information is current as of the date at the top of the page. These pages are valid for all US airports, based on information from FAA National Flight Data Center. Weather information is provided based on AvnWx Data Sources. NOTAM information is from FAA's NAIMES data portal.
As with most information on this website, this page is generated based on FAA data, with automatic translations done via computer. You can also directly read the Chart Supplment (A/FD) via the green icon link at the top of the page, which is the FAA text, and sometimes provides a different translation of codes. Please email me (using link at top-right of this page) if you see information which is confusing, misleading, or wrong....Or have suggestions for additions/changes.
Comments from the user community are clearly noted as such this page, are for informational purposes only, may be wrong and/or out-of-date, and must not be used as a sole source for critical decision making. See Privacy Policy and Conditions of Use.