|
IFR Enroute Charts
at skyvector.com Click on airport for details, drag to scroll around. Zoom using +/- keys. |
|
FAA NFDC Information 28-day cycle
| Ops | Comms | Services | Owner | Runways | IFR Procs | Current NOTAMs | Remarks |
| FAA/ICAO Identifier: | FKR / KFKR |
|---|---|
| Lat/Lng: | 40.27343083333333, -86.56217027777778 40-16-24.3510N, 086-33-43.8130W Estimated by Faa on 12/21/2011 |
| Elevation: | 860 feet Surveyed by 3rd Party Survey on 03/26/2010 |
| Magnetic Variation: | 02W,(1990), [-5W (2026)] |
| Sectional: | CHICAGO |
| From City: | 3nm W of Frankfort |
| Use: | Open to the public |
|---|---|
| Ownership: | Publicly owned |
| Activation: | 12/1960 |
| Attended: | All year Every day 0800-1700 (local) Service After Hour - Airport Manager. |
| Control Tower: | no |
| ARTCC: | Chicago(ZAU)Chicago Center |
| FSS: | Terre Haute FSS(HUF) |
| NOTAMs and Weather: | HUFNOTAM-D service at airport |
| Wind Indicator: | Lighted |
| Lights: | Activate REIL Runway 09 & 27; MIRL Runway 04/22 & 09/27 - CTAF. MIRL Runway 04/22 & 09/27 Preset Low Intensity; Increase Intensity - CTAF. |
| Beacon: | Sunset-Sunrise White-Green (Lighted Land Airport) |
| Landing Fee: | no |
| CTAF: | 123.000 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| UNICOM: | 123.000 | |||||
| Weather: | AWOS-3 765-654-0328 124.325 | |||||
| Approach: |
| |||||
| Departure: |
| |||||
| Master Airport: | GUS (GRISSOM ARB) | |||||
| Fuel: | Grade 100LL Gasoline (low lead blue) Jet A - Kerosene, freeze point -40C |
|---|---|
| Airframe Repair: | Minor |
| Powerplant Repair: | Minor |
| Transient Storage: | Hanger,Tie-Down |
| Other Services: | Crop Dusting, Charter, Pilot Instruction, Parachute Jump Activity, Aircraft Rental |
| Owner: | Frankfort Airport Auth 3009 W State Road 28 Frankfort, in 46041 765-654-6275 |
|---|---|
| Manager: | Nick Rasmussen 3009 W State Road 28 Frankfort, in 46041 765-654-6275 |
| Runways: | 04/22 09/27 |
|---|
| Length: | 2527 feet |
|---|---|
| Width: | 70 feet |
| Surface: | Asphalt / Bituminous Concrete, Excellent Condition |
| Surface Treatment: | NONE |
| Weight Capacity: | Single Wheel aircraft: 12,000 lbs Dual Wheel aircraft: 20,000 lbs |
| Runway Lights Edge Intensity: | Med Intensity |
| End 04 | End 22 | |
|---|---|---|
| True Alignment: | 034,(029 Magnetic) | 214,(209 Magnetic) |
| Runway Markings: | Nonprecision Instrument,Fair Condition | Basic,Fair Condition |
| Elevation at End: | 856.6' MSL | 857.3' MSL |
| Elevation at Touchdown Zone: | 857.3' MSL | 857.3' MSL |
| Threshold Crossing Glide Path Height: | 25' AGL | |
| Visual Glide Path Angle: | 4.00° | |
| Visual Glide Slope Indicator: | 2-light PAPI on right side of runway | |
| Objects: | Crops | Road |
| Objects affecting Navigable Airspace (CFR part 77): | Utility runway with a visual approach | Utility runway with a visual approach |
| Object Clearance Slope: | 0:1 Clearance Slope 20:1 @ Threshold | 8:1 |
| Object Height: | 10' AGL | 19' AGL |
| Object Distance: | 206' Along centerline 0B' | 370' Along centerline 140' Right of centerline Closest Intcp Point. |
| Length: | 5000 feet by 3rd Party Survey on 03/26/2010 |
|---|---|
| Width: | 75 feet |
| Surface: | Asphalt / Bituminous Concrete, Good Condition |
| Surface Treatment: | NONE |
| Runway Lights Edge Intensity: | Med Intensity |
| End 09 | End 27 | |
|---|---|---|
| True Alignment: | 090,(085 Magnetic) | 270,(265 Magnetic) |
| Runway Markings: | Nonprecision Instrument,Fair Condition | Nonprecision Instrument,Fair Condition |
| Elevation at End: | 856.2' MSL | 860.7' MSL |
| Elevation at Touchdown Zone: | 856.3' MSL | 860.7' MSL |
| Threshold Crossing Glide Path Height: | 25' AGL | 25' AGL |
| Visual Glide Path Angle: | 3.00° | 3.00° |
| Visual Glide Slope Indicator: | 2-light PAPI on left side of runway | 2-light PAPI on left side of runway |
| Runway End Identifer Lights (REIL): | Yes | Yes |
| Objects: | Crops | |
| Objects affecting Navigable Airspace (CFR part 77): | Utility runway with a nonprecision approach | Utility runway with a nonprecision approach |
| Object Clearance Slope: | 10:1 30:1 @ Threshold | 20:1 |
| Object Height: | 10' AGL | |
| Object Distance: | 300' Along centerline 0B' |
| • | A30-04/22-420 ft Swy NE End. 20 ft Wide Ditch Perpendicular to Runway 100 ft W of Centerline. |
|---|---|
| • | for Cd Contact Chicago ARTCC at 630-906-8921. |
| • | Coyote on & in Vicinity of Airport. |
This information is current as of the date at the top of the page. These pages are valid for all US airports, based on information from FAA National Flight Data Center. Weather information is provided based on AvnWx Data Sources. NOTAM information is from FAA's NAIMES data portal.
As with most information on this website, this page is generated based on FAA data, with automatic translations done via computer. You can also directly read the Chart Supplment (A/FD) via the green icon link at the top of the page, which is the FAA text, and sometimes provides a different translation of codes. Please email me (using link at top-right of this page) if you see information which is confusing, misleading, or wrong....Or have suggestions for additions/changes.
Comments from the user community are clearly noted as such this page, are for informational purposes only, may be wrong and/or out-of-date, and must not be used as a sole source for critical decision making. See Privacy Policy and Conditions of Use.