|
IFR Enroute Charts
at skyvector.com Click on airport for details, drag to scroll around. Zoom using +/- keys. |
|
FAA NFDC Information 28-day cycle
| Ops | Comms | Services | Owner | Runways | IFR Procs | Current NOTAMs | Remarks |
| FAA/ICAO Identifier: | IOW / KIOW (India-Oscar-Whiskey) |
|---|---|
| Lat/Lng: | 41.639632222222225, -91.54788944444444 41-38-22.6760N, 091-32-52.4020W Estimated by 3rd Party Survey on 10/10/2024 |
| Elevation: | 683 feet Surveyed by 3rd Party Survey on 10/10/2024 |
| Magnetic Variation: | 01W,(2020), [-1W (2026)] |
| Sectional: | CHICAGO |
| From City: | 2nm SW of Iowa City |
| Use: | Open to the public |
|---|---|
| Ownership: | Publicly owned |
| Activation: | 04/1946 |
| Attended: | All year Every day 0630-2030 (local) |
| Control Tower: | no |
| ARTCC: | Chicago(ZAU)Chicago Center |
| FSS: | Fort Dodge FSS(FOD) |
| NOTAMs and Weather: | IOWNOTAM-D service at airport |
| Wind Indicator: | Lighted |
| Segmented Circle: | yes |
| Lights: | MIRL Runway 07/25 & 12/30 Preset Low Intensity; to Increase Intensity & Activate PAPI Runway 07, 25 & 30; REIL Runway 07, 25 & 30 - CTAF. |
| Beacon: | Sunset-Sunrise White-Green (Lighted Land Airport) |
| Landing Fee: | no |
| CTAF: | 122.800 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| UNICOM: | 122.800 | ||||||
| Weather: | ASOS 319-339-9491 128.075 | ||||||
| Approach: |
| ||||||
| Departure: |
| ||||||
| Other: | ---CD/P 119.05 | ||||||
| Master Airport: | CID (THE EASTERN IOWA) | ||||||
| Fuel: | Grade 100LL Gasoline (low lead blue) Jet A - Kerosene, freeze point -40C |
|---|---|
| Airframe Repair: | Major |
| Powerplant Repair: | Major |
| Bottled Oxygen: | None |
| Bulk Oxygen: | None |
| Transient Storage: | Hanger,Tie-Down |
| Other Services: | Air Ambulance, Charter, Pilot Instruction, Aircraft Rental, Aircraft Sales |
| Owner: | City of Iowa City 410 East Washington Iowa City, Ia 52240 319-356-5010 |
|---|---|
| Manager: | Michael Tharp 1801 S. Riverside Iowa City, Ia 52246 319-356-5045 |
| Runways: | 07/25 12/30 |
|---|
| Length: | 5002 feet by 3rd Party Survey on 10/10/2024 |
|---|---|
| Width: | 100 feet |
| Surface: | Porland Cement Concrete, Good Condition |
| Surface Treatment: | Saw-cut or Plastic Grooved |
| Classification (PCN): | 15 /R/C/W/T, 15 , Rigid, Subgrade Strength Low (represents > 92 pci), Tire pressure High (no limit), Technical determination |
| Weight Capacity: | Single Wheel aircraft: 25,000 lbs Dual Wheel aircraft: 45,000 lbs |
| Runway Lights Edge Intensity: | Med Intensity |
| End 07 | End 25 | |
|---|---|---|
| Takeoff Run Available (TORA): | 5002 feet | 5002 feet |
| Takeoff Distance Available (TODA): | 5152 feet | 5002 feet |
| Accelerate-Stop Distance Available (ASDA): | 5002 feet | 5002 feet |
| Landing Distance Available (LDA): | 5002 feet | 4872 feet |
| True Alignment: | 071,(070 Magnetic) | 251,(250 Magnetic) |
| Right Hand Pattern: | Yes | |
| Runway Markings: | Nonprecision Instrument,Fair Condition | Nonprecision Instrument,Fair Condition |
| Displaced Threshold Distance: | 130' | |
| Elevation at End: | 683.7' MSL | 650.5' MSL |
| Elevation at Displaced Threshold: | 650.5' MSL | |
| Elevation at Touchdown Zone: | 683.7' MSL | 658.8' MSL |
| Threshold Crossing Glide Path Height: | 51' AGL | 38' AGL |
| Visual Glide Path Angle: | 3.50° | 3.00° |
| Visual Glide Slope Indicator: | 4-light PAPI on left side of runway | 4-light PAPI on left side of runway |
| Runway End Identifer Lights (REIL): | Yes | Yes |
| Objects: | Pole | |
| Objects affecting Navigable Airspace (CFR part 77): | Other than utility runway with a visual approach | Other than utility runway with a nonprecision approach having visibility minimums greater than 3/4 mile |
| Object Clearance Slope: | 21:1 | 34:1 Runway 25 Approach Slope 23:1 to Dthr. |
| Object Height: | 88' AGL | |
| Object Distance: | 2079' Along centerline 263' Right of centerline |
| Length: | 4200 feet by 3rd Party Survey on 10/10/2024 |
|---|---|
| Width: | 75 feet |
| Surface: | Porland Cement Concrete, Fair Condition |
| Surface Treatment: | Saw-cut or Plastic Grooved |
| Classification (PCN): | 6 /R/C/W/T, 6 , Rigid, Subgrade Strength Low (represents > 92 pci), Tire pressure High (no limit), Technical determination |
| Weight Capacity: | Single Wheel aircraft: 15,000 lbs Dual Wheel aircraft: 20,000 lbs |
| Runway Lights Edge Intensity: | Med Intensity |
| End 12 | End 30 | |
|---|---|---|
| Takeoff Run Available (TORA): | 4200 feet | 4200 feet |
| Takeoff Distance Available (TODA): | 4200 feet | 4200 feet |
| Accelerate-Stop Distance Available (ASDA): | 4200 feet | 4200 feet |
| Landing Distance Available (LDA): | 3700 feet | 3900 feet |
| True Alignment: | 125,(124 Magnetic) | 305,(304 Magnetic) |
| Right Hand Pattern: | Yes | |
| Runway Markings: | Nonprecision Instrument,Fair Condition | Nonprecision Instrument,Fair Condition |
| Displaced Threshold Distance: | 500' | 300' |
| Elevation at End: | 660.9' MSL | 648.4' MSL |
| Elevation at Displaced Threshold: | 658.9' MSL | 648.5' MSL |
| Elevation at Touchdown Zone: | 658.9' MSL | 657.0' MSL |
| Threshold Crossing Glide Path Height: | 38' AGL | |
| Visual Glide Path Angle: | 3.50° | |
| Visual Glide Slope Indicator: | 2-light PAPI on left side of runway | |
| Runway End Identifer Lights (REIL): | Yes | |
| Objects: | Tree | Tree |
| Objects affecting Navigable Airspace (CFR part 77): | Other than utility runway with a visual approach | Other than utility runway with a nonprecision approach having visibility minimums greater than 3/4 mile |
| Object Clearance Slope: | 14:1 | 13:1 |
| Object Height: | 85' AGL | 84' AGL |
| Object Distance: | 1454' Along centerline 25' Left of centerline | 1327' Along centerline 409' Left of centerline |
| • | A96-Ultralight Activity Discouraged-Rdo Rqrd. |
|---|---|
| • | Noise Abatement Procedures in Effect, Contact Airport Mgr 319-356-5045. |
| • | Waterfowl & Deer on & in Vicinity of Airport. |
| • | Hel Activity 3/4 Mile N of Airport in Vicinity of University of Iowa Hospital. |
| • | Numerous Unlighted Cranes 200 ft AGL 2 NM Rds of Airport. |
| • | Glider Activity on & in Vicinity of Airport. |
| • | Stadium Within 3Nm, Check for Events. |
| • | Runway 25 Designated As Calm Wind Runway. |
This information is current as of the date at the top of the page. These pages are valid for all US airports, based on information from FAA National Flight Data Center. Weather information is provided based on AvnWx Data Sources. NOTAM information is from FAA's NAIMES data portal.
As with most information on this website, this page is generated based on FAA data, with automatic translations done via computer. You can also directly read the Chart Supplment (A/FD) via the green icon link at the top of the page, which is the FAA text, and sometimes provides a different translation of codes. Please email me (using link at top-right of this page) if you see information which is confusing, misleading, or wrong....Or have suggestions for additions/changes.
Comments from the user community are clearly noted as such this page, are for informational purposes only, may be wrong and/or out-of-date, and must not be used as a sole source for critical decision making. See Privacy Policy and Conditions of Use.