|
IFR Enroute Charts
at skyvector.com Click on airport for details, drag to scroll around. Zoom using +/- keys. |
|
FAA NFDC Information 28-day cycle
| Ops | Comms | Services | Owner | Runways | IFR Procs | Current NOTAMs | Remarks |
| FAA/ICAO Identifier: | MBT / KMBT |
|---|---|
| Lat/Lng: | 35.87865388888889, -86.37746833333333 35-52-43.1540N, 086-22-38.8860W Estimated by 3rd Party Survey on 04/04/2024 |
| Elevation: | 614 feet Surveyed by 3rd Party Survey on 04/04/2024 |
| Magnetic Variation: | 02W,(2000), [-5W (2026)] |
| Sectional: | ATLANTA |
| From City: | 2nm N of Murfreesboro |
| Use: | Open to the public |
|---|---|
| Ownership: | Publicly owned |
| Activation: | 07/1952 |
| Attended: | All year Sun 0700-1900 (local)
All year Mon-Sat 0700-1900 (local) Gen Airport Info - 615-848-3254; Emergency or After Hour Service - Airport Manager. |
| Control Tower: | no |
| ARTCC: | Memphis(ZME)Memphis Center |
| FSS: | Nashville FSS(BNA) |
| NOTAMs and Weather: | BNANOTAM-D service at airport |
| Wind Indicator: | Lighted |
| Segmented Circle: | yes |
| Lights: | Sunset-Sunrise |
| Beacon: | Sunset-Sunrise White-Green (Lighted Land Airport) |
| Landing Fee: | no |
| CTAF: | 123.075 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| UNICOM: | 123.075 | |||||
| Weather: | AWOS-3 615-849-2622 133.975 | |||||
| Approach: |
| |||||
| Departure: |
| |||||
| Master Airport: | BNA (NASHVILLE INTL) | |||||
| Fuel: | Grade 100LL Gasoline (low lead blue) A+ |
|---|---|
| Airframe Repair: | Major |
| Powerplant Repair: | Major |
| Bottled Oxygen: | Low pressure |
| Bulk Oxygen: | Low pressure |
| Transient Storage: | Hanger,Tie-Down |
| Other Services: | Air Freight, Avionics, Charter, Pilot Instruction, Aircraft Rental, Aircraft Sales |
| Owner: | City of Murfreesboro City Hall, 111 W Vine St. Murfreesboro, Tn 37130 615-893-5210 |
|---|---|
| Manager: | Ryan Hulsey 1930 Memorial Blvd. Murfreesboro, Tn 37129 615-217-5048 |
| Runways: | 18/36 |
|---|
| Length: | 4750 feet by 3rd Party Survey on 04/04/2024 |
|---|---|
| Width: | 100 feet |
| Surface: | Asphalt / Bituminous Concrete, Good Condition |
| Surface Treatment: | NONE |
| Weight Capacity: | Single Wheel aircraft: 30,000 lbs |
| Runway Lights Edge Intensity: | Med Intensity |
| End 18 | End 36 | |
|---|---|---|
| True Alignment: | 182,(177 Magnetic) | 002,(357 Magnetic) |
| Runway Markings: | Nonprecision Instrument,Good Condition | Nonprecision Instrument,Good Condition |
| Displaced Threshold Distance: | 300' | |
| Elevation at End: | 598.1' MSL | 613.7' MSL |
| Elevation at Displaced Threshold: | 614.2' MSL | |
| Elevation at Touchdown Zone: | 610.7' MSL | 614.2' MSL |
| Threshold Crossing Glide Path Height: | 20' AGL | 47' AGL |
| Visual Glide Path Angle: | 3.00° | 3.75° |
| Visual Glide Slope Indicator: | 2-light PAPI on left side of runway | 2-light PAPI on left side of runway |
| Runway End Identifer Lights (REIL): | Yes | Yes |
| Objects: | Tree | Tree |
| Objects affecting Navigable Airspace (CFR part 77): | Other than utility runway with a nonprecision approach having visibility minimums greater than 3/4 mile | Other than utility runway with a nonprecision approach having visibility minimums greater than 3/4 mile |
| Object Clearance Slope: | 28:1 | 16:1 |
| Object Height: | 57' AGL | 88' AGL |
| Object Distance: | 1801' Along centerline 487' Left of centerline | 1681' Along centerline 292' Left of centerline |
| Remarks: | Calm Wind Runway. |
| • | Student Flight Training 0800-1700. |
|---|---|
| • | Gco Available on Frequency 135.075 Thru Nashville Cd. If Una for Cd Contact Nashville Approach 615-695-4522. |
| • | Wildlife in Vicinity of Airport. |
| • | Engine Run-Up Conducted E Side of Main Ramp. |
| • | Training Pattern Closed 2200-0700 Mon-Fri; Wkend & Holiday 2200-0800; Otr Times Prior Permission - Airport Manager. |
| • | Noise Abatement Proc in Efct; Departure Cmb 2000 ft MSL Before Turn. |
| • | Opdt Practice Approaches Na. |
This information is current as of the date at the top of the page. These pages are valid for all US airports, based on information from FAA National Flight Data Center. Weather information is provided based on AvnWx Data Sources. NOTAM information is from FAA's NAIMES data portal.
As with most information on this website, this page is generated based on FAA data, with automatic translations done via computer. You can also directly read the Chart Supplment (A/FD) via the green icon link at the top of the page, which is the FAA text, and sometimes provides a different translation of codes. Please email me (using link at top-right of this page) if you see information which is confusing, misleading, or wrong....Or have suggestions for additions/changes.
Comments from the user community are clearly noted as such this page, are for informational purposes only, may be wrong and/or out-of-date, and must not be used as a sole source for critical decision making. See Privacy Policy and Conditions of Use.