|
IFR Enroute Charts
at skyvector.com Click on airport for details, drag to scroll around. Zoom using +/- keys. |
|
FAA NFDC Information 28-day cycle
| Ops | Comms | Services | Owner | Runways | IFR Procs | Current NOTAMs | Remarks |
| FAA/ICAO Identifier: | PUC / KPUC |
|---|---|
| Lat/Lng: | 39.61388888888889, -110.75161111111112 39-36-50.0000N, 110-45-05.8000W Estimated by Faa-Est on 10/05/2017 |
| Elevation: | 5957 feet Surveyed by 3rd Party Survey on 06/05/2015 |
| Magnetic Variation: | 11E,(2015), [10E (2026)] |
| Sectional: | DENVER |
| From City: | 3nm E of Price |
| Use: | Open to the public |
|---|---|
| Ownership: | Publicly owned |
| Activation: | 09/1941 |
| Attended: | April-Oct Every day 0800-1800 (local) Nov-Mar Mon-Sat 0900-1700 (local) |
| Control Tower: | no |
| ARTCC: | Salt Lake City(ZLC)Salt Lake City Center |
| FSS: | Cedar City FSS(CDC) |
| NOTAMs and Weather: | PUCNOTAM-D service at airport |
| Wind Indicator: | Unlighted |
| Lights: | Activate Malsf Runway 01; REIL Runway 19, 08 & 26; PAPI Runway 01 & 19, 08 & 26; HIRL Runway 01/19; MIRL Runway 15/33 - CTAF. |
| Beacon: | Sunset-Sunrise White-Green (Lighted Land Airport) |
| Landing Fee: | yes > 25K Lbs 200 Ramp Fee. Landing Fee Waived with Mnm Fuel Purchase. |
| CTAF: | 122.800 |
|---|---|
| UNICOM: | 122.800 |
| Weather: | ASOS 435-250-4031 135.425 |
| Fuel: | Grade 100LL Gasoline (low lead blue) Jet A - Kerosene, freeze point -40C 24 Hour Self Service Fuel Available with Credit Card. |
|---|---|
| Airframe Repair: | Minor |
| Powerplant Repair: | Minor |
| Bottled Oxygen: | None |
| Bulk Oxygen: | None |
| Transient Storage: | Hanger,Tie-Down |
| Other Services: | Air Freight, Pilot Instruction |
| Owner: | Carbon County 751 E 100 N Price, Ut 84501 435-636-3201 |
|---|---|
| Manager: | Doug Bullock 3095 Airport Road, 3095 East Airport Road Price, Ut 84501 205-910-7989 |
| Runways: | 01/19 08/26 15/33 |
|---|
| Length: | 8316 feet by 3rd Party Survey on 06/05/2015 |
|---|---|
| Width: | 100 feet |
| Surface: | Asphalt / Bituminous Concrete, Excellent Condition |
| Surface Treatment: | Saw-cut or Plastic Grooved |
| Classification (PCN): | 18 /F/B/X/U, 18 , Flexible, Subgrade Strength Medium (represents CBR > 8), Tire pressure Medium (limited to 218 psi), Determined using Aircraft |
| Weight Capacity: | Single Wheel aircraft: 30,000 lbs Dual Wheel aircraft: 40,000 lbs |
| Runway Lights Edge Intensity: | High Intensity |
| End 01 | End 19 | |
|---|---|---|
| True Alignment: | 018,(008 Magnetic) | 198,(188 Magnetic) |
| ILS Type: | ILS/DME | |
| Runway Markings: | Precision Instrument,Good Condition | Basic,Good Condition |
| Elevation at End: | 5811.7' MSL | 5957.6' MSL |
| Elevation at Touchdown Zone: | 5862.4' MSL | 5957.6' MSL |
| Threshold Crossing Glide Path Height: | 52' AGL | 45' AGL |
| Visual Glide Path Angle: | 3.00° | 4.00° |
| Visual Glide Slope Indicator: | 4-light PAPI on left side of runway | 2-light PAPI on left side of runway PAPI Unusbl Beyond 3 NM Due to Trrn; Beyond 9 Degs Right of Centerline. |
| Approach Lights: | MALSF - 1,400 Foot Medium Intensity Approach Lighting System With Sequenced Flashers | |
| Runway End Identifer Lights (REIL): | Yes | |
| Objects: | High Voltage Trans Line on Extdd Centerline. | |
| Objects affecting Navigable Airspace (CFR part 77): | Precision Instrument Runway | Other than utility runway with a visual approach |
| Object Clearance Slope: | 50:1 | 20:1 |
| Length: | 3151 feet by 3rd Party Survey on 06/05/2015 |
|---|---|
| Width: | 75 feet |
| Surface: | Asphalt / Bituminous Concrete, Good Condition |
| Surface Treatment: | NONE |
| Classification (PCN): | 3 /F/B/Z/U, 3 , Flexible, Subgrade Strength Medium (represents CBR > 8), Tire pressure Very Low (limited to 73 psi), Determined using Aircraft |
| Weight Capacity: | Single Wheel aircraft: 12,000 lbs |
| End 08 | End 26 | |
|---|---|---|
| True Alignment: | 090,(080 Magnetic) | 270,(260 Magnetic) |
| Runway Markings: | Basic,Good Condition | Basic,Good Condition |
| Displaced Threshold Distance: | 128' | |
| Elevation at End: | 5859.3' MSL | 5890.5' MSL |
| Elevation at Displaced Threshold: | 5861.0' MSL | |
| Elevation at Touchdown Zone: | 5890.4' MSL | 5890.5' MSL |
| Threshold Crossing Glide Path Height: | 37' AGL | 40' AGL |
| Visual Glide Path Angle: | 3.00° | 3.00° |
| Visual Glide Slope Indicator: | 2-light PAPI on left side of runway | 2-light PAPI on left side of runway |
| Runway End Identifer Lights (REIL): | Yes | Yes |
| Objects: | Road | |
| Objects affecting Navigable Airspace (CFR part 77): | Utility runway with a visual approach | Utility runway with a visual approach |
| Object Clearance Slope: | 50:1 | 18:1 |
| Length: | 4513 feet by 3rd Party Survey on 06/05/2015 |
|---|---|
| Width: | 75 feet |
| Surface: | Asphalt / Bituminous Concrete, Fair Condition |
| Surface Treatment: | NONE |
| Classification (PCN): | 13 /F/B/X/U, 13 , Flexible, Subgrade Strength Medium (represents CBR > 8), Tire pressure Medium (limited to 218 psi), Determined using Aircraft |
| Weight Capacity: | Single Wheel aircraft: 13,000 lbs |
| Runway Lights Edge Intensity: | Med Intensity |
| End 15 | End 33 | |
|---|---|---|
| True Alignment: | 158,(148 Magnetic) | 338,(328 Magnetic) |
| Runway Markings: | Basic,Fair Condition | Basic,Fair Condition |
| Elevation at End: | 5860.6' MSL | 5812.6' MSL |
| Elevation at Touchdown Zone: | 5860.7' MSL | 5847.3' MSL |
| Objects: | Road | |
| Objects affecting Navigable Airspace (CFR part 77): | Utility runway with a visual approach | Utility runway with a visual approach |
| Object Clearance Slope: | 50:1 | 20:1 |
| • | for Cd If Una to Contact on FSS Frequency, Contact Salt Lake ARTCC at 801-320-2568. |
|---|---|
| • | Runway 15, 20 ft Drop Off, 200 ft from Threshold. |
| • | Runway 08, 60 ft Drop Off, 520 ft from Runway End. |
This information is current as of the date at the top of the page. These pages are valid for all US airports, based on information from FAA National Flight Data Center. Weather information is provided based on AvnWx Data Sources. NOTAM information is from FAA's NAIMES data portal.
As with most information on this website, this page is generated based on FAA data, with automatic translations done via computer. You can also directly read the Chart Supplment (A/FD) via the green icon link at the top of the page, which is the FAA text, and sometimes provides a different translation of codes. Please email me (using link at top-right of this page) if you see information which is confusing, misleading, or wrong....Or have suggestions for additions/changes.
Comments from the user community are clearly noted as such this page, are for informational purposes only, may be wrong and/or out-of-date, and must not be used as a sole source for critical decision making. See Privacy Policy and Conditions of Use.