|
IFR Enroute Charts
at skyvector.com Click on airport for details, drag to scroll around. Zoom using +/- keys. |
|
FAA NFDC Information 28-day cycle
| Ops | Comms | Services | Owner | Runways | IFR Procs | Current NOTAMs | Remarks |
| FAA/ICAO Identifier: | MBL / KMBL |
|---|---|
| Lat/Lng: | 44.272465, -86.24690083333333 44-16-20.8740N, 086-14-48.8430W Estimated by 3rd Party Survey on 11/16/2019 |
| Elevation: | 621 feet Surveyed by 3rd Party Survey on 11/16/2019 |
| Magnetic Variation: | 06W,(2015), [-6W (2026)] |
| Sectional: | GREEN BAY |
| From City: | 3nm NE of Manistee |
| Use: | Open to the public |
|---|---|
| Ownership: | Publicly owned |
| Activation: | 04/1940 |
| Attended: | Nov-Mar Every day 0800-1700 (local) Jun-Aug Every day 0800-2000 (local) Apr & Oct Every day 0800-1800 (local) May & Sept Every day 0800-1900 (local) |
| Control Tower: | no |
| ARTCC: | Minneapolis(ZMP)Minneapolis Center |
| FSS: | Lansing FSS(LAN) |
| NOTAMs and Weather: | MBLNOTAM-D service at airport |
| Wind Indicator: | Lighted |
| Segmented Circle: | yes |
| Lights: | Activate MALSR Runway 28; REIL Runway 10; PAPI Runway 01, 19, 10, & 28; HIRL Runway 10/28; MIRL Runway 01/19 - CTAF. |
| Beacon: | Sunset-Sunrise White-Green (Lighted Land Airport) |
| Landing Fee: | no |
| ARFF: | IV A U 09/2005 Closed to Scheduled Air Carrier Operations Gtr than 9 Pax Seats. 24 Hour Prior Permission for Unscheduled Air Carrier Operations Gtr than 30 Pax Seats - Call Airport Manager. ARFF Unavailable Except Air Carrier & Prior Permission. |
| CTAF: | 122.800 |
|---|---|
| UNICOM: | 122.800 |
| Weather: | AWOS-3PT 231-723-6073 118.825 |
| Fuel: | Grade 100LL Gasoline (low lead blue) Jet A - Kerosene, freeze point -40C |
|---|---|
| Airframe Repair: | Minor |
| Powerplant Repair: | Minor |
| Transient Storage: | Hanger,Tie-Down |
| Owner: | Manistee Blacker Airport Authority 2323 Airport Rd Manistee, Mi 49660-9710 231-723-4351 |
|---|---|
| Manager: | Miles Weaver 2323 Airport Rd Manistee, Mi 49660-9710 231-723-4351 |
| Runways: | 01/19 10/28 |
|---|
| Length: | 2721 feet by 3rd Party Survey on 11/16/2019 |
|---|---|
| Width: | 75 feet |
| Surface: | Asphalt / Bituminous Concrete, Good Condition |
| Surface Treatment: | NONE |
| Classification (PCN): | 6 /F/A/X/T, 6 , Flexible, Subgrade Strength High (represents CBR >e; 13), Tire pressure Medium (limited to 218 psi), Technical determination |
| Weight Capacity: | Single Wheel aircraft: 26,000 lbs |
| Runway Lights Edge Intensity: | Med Intensity |
| End 01 | End 19 | |
|---|---|---|
| Takeoff Run Available (TORA): | 2721 feet | 2721 feet |
| Takeoff Distance Available (TODA): | 2721 feet | 2721 feet |
| Accelerate-Stop Distance Available (ASDA): | 2721 feet | 2721 feet |
| Landing Distance Available (LDA): | 2721 feet | 2721 feet |
| True Alignment: | 001,(355 Magnetic) | 181,(175 Magnetic) |
| Runway Markings: | Basic,Good Condition | Basic,Good Condition |
| Elevation at End: | 618.5' MSL | 617.7' MSL |
| Elevation at Touchdown Zone: | 619.3' MSL | 619.3' MSL |
| Threshold Crossing Glide Path Height: | 21' AGL | 34' AGL |
| Visual Glide Path Angle: | 4.00° | 4.00° |
| Visual Glide Slope Indicator: | 2-light PAPI on left side of runway | 2-light PAPI on left side of runway |
| Objects: | Tree | Trees Also +15 ft Road, 498 ft Dist, Approach Ratio 33:1. |
| Objects affecting Navigable Airspace (CFR part 77): | Utility runway with a visual approach | Utility runway with a visual approach |
| Object Clearance Slope: | 14:1 | 17:1 |
| Object Height: | 8' AGL | 49' AGL |
| Object Distance: | 312' Along centerline 75' Left of centerline | 1080' Along centerline 172' Left of centerline |
| Length: | 5501 feet by 3rd Party Survey on 11/16/2019 |
|---|---|
| Width: | 100 feet |
| Surface: | Asphalt / Bituminous Concrete, Excellent Condition |
| Surface Treatment: | Porous Friction Course |
| Classification (PCN): | Pcr Value: 205/F/C/X/T |
| Weight Capacity: | Single Wheel aircraft: 83,000 lbs Dual Wheel aircraft: 126,000 lbs |
| Runway Lights Edge Intensity: | High Intensity |
| End 10 | End 28 | |
|---|---|---|
| Takeoff Run Available (TORA): | 5501 feet | 5501 feet |
| Takeoff Distance Available (TODA): | 5501 feet | 5501 feet |
| Accelerate-Stop Distance Available (ASDA): | 5501 feet | 5501 feet |
| Landing Distance Available (LDA): | 5501 feet | 5501 feet |
| True Alignment: | 091,(085 Magnetic) | 271,(265 Magnetic) |
| ILS Type: | ILS | |
| Runway Markings: | Precision Instrument,Good Condition | Precision Instrument,Good Condition |
| Elevation at End: | 617.6' MSL | 621.3' MSL |
| Elevation at Touchdown Zone: | 621.3' MSL | 621.4' MSL |
| Threshold Crossing Glide Path Height: | 30' AGL | 45' AGL |
| Visual Glide Path Angle: | 3.00° | 3.00° |
| Visual Glide Slope Indicator: | 4-light PAPI on left side of runway | 4-light PAPI on left side of runway |
| Approach Lights: | MALSR - 1,400 Foot Medium Intensity Approach Lighting System With Runway Alignment Indicator Lights | |
| Runway End Identifer Lights (REIL): | Yes | |
| Objects: | Tree | Trees |
| Objects affecting Navigable Airspace (CFR part 77): | D | Precision Instrument Runway |
| Object Clearance Slope: | 33:1 | 40:1 |
| Object Height: | 55' AGL | 102' AGL |
| Object Distance: | 2050' Along centerline 100' Left of centerline | 4350' Along centerline 950' Left of centerline |
| • | A30-01/19-Runway 01/19 not Available for Part 121/Part 380 Operations with Scheduled Pax Carrying Operations More than 9 Pax Seats and Non-Scheduled Pax Carrying Operations More than 30 Pax Seats. No Part 121/Part 380 Operations Except for Tax. |
|---|---|
| • | Birds on & in Vicinity of Airport. |
| • | Taxiway E Marked with Reflectors. |
| • | ARFF Mnt CTAF Drg Air Carrier Operations. |
| • | Maintenance Personnel Mnt CTAF Drg Work on Taxiways & Runways. |
| • | Field Conds Unmon After Attended Hours Except for Air Carrier Operations. |
This information is current as of the date at the top of the page. These pages are valid for all US airports, based on information from FAA National Flight Data Center. Weather information is provided based on AvnWx Data Sources. NOTAM information is from FAA's NAIMES data portal.
As with most information on this website, this page is generated based on FAA data, with automatic translations done via computer. You can also directly read the Chart Supplment (A/FD) via the green icon link at the top of the page, which is the FAA text, and sometimes provides a different translation of codes. Please email me (using link at top-right of this page) if you see information which is confusing, misleading, or wrong....Or have suggestions for additions/changes.
Comments from the user community are clearly noted as such this page, are for informational purposes only, may be wrong and/or out-of-date, and must not be used as a sole source for critical decision making. See Privacy Policy and Conditions of Use.